Příběh

O nás

Od začátku nás bavilo tvořit, spolupracovat s umělci a mít přesah přes běžné oblečení. Rozhodli jsme se tuto myšlenku rozvést a dát jí život. Chtěli jsme spojit naše dvě myšlenky a vytvořit tak novou komunitu kterou bude náš styl zajímat.

2019 - 2020

Začátky

Úplný začátek v podobě myšlenek se váže k roku 2019 kdy se Vítek Turyna dostal na střední školu se zaměřením na grafický design a tisk. Zde se začal věnovat primárně sítotisku, mimo jiné techniky. První domácí printy, tvorba značky, Youtube tutorialy, to vše se promítalo v tomto období. Pomalu také vznikala myšlenka pomáhat ostatním a tvořit něco svého.

V tomto období vznikl název "uniquewear" v překladu "jedninečné oblečení" a začali vznikat první printy s tématikou motýlů - znovuzrození, lebek - smrti a podobných vzorů s významem. Bohužel náš nápad se nám dlouho nezamlouval a tak jsme se rozhodli pokračovat jinou cestou.

2021 - 2022

Rozchod

Následovala idea ohledně založení vlastního brandu (značky), merche, něčeho. Chtěli jsme vyjádřit naše myšlenky za pomocí tisku, dát je ven a ukázat je ostatním. Ostatním se to líbilo. Jenže.. My nebyli spokojeni. Nechtěli jsme se rozejít s kvalitou a na úkor toho začali přicházet první problémy. Jelikož již vznik projektu trval dlouho, bylo potřeba přijít s řešením jak jej financovat a jak má vlastně projekt vypadat. Vítek Turyna se rozhodl projekt rozdělit na dva separatní. Definovat cíle a ustanovení projektů. Spolupráce byla klíčová, bylo od začátku jasné že projekty budou velmi silně propojené. Díky tomu jsme se rozhodli jít do projektu na 100%. Všechna nejistota šla stranou a přišel perfekcionismus.

S perfekcionismem přišla i první menší, garážová dílna která vznikla ,už pro zmíněný, druhý projekt Vítka Turyny. Nicméně pro nás je to důležité tím, že se jedná o jednu z dílen kde se tvoří vlastnoručně a s láskou naše potisky pro náš textil.

Před

Po

2023

Perfekcionizmus

Pomalu jsme začali zjišťovat že pokud chceme mít vše na vysoké úrovni tak je potřeba se zaměřit i na kvalitní textil. Nechceme a ani jsme nechtěli aby textil byl ten hlavní. Chceme jen za pomocí textilu ventilovat naše myšlenky a s tím spojené další akce, jako tvořit silnou komunitu a podporovat ostatní umělce/lidi. Rozhodli jsme se tedy vyzkoušet co nejvíce podobných značek. Rozhodli jsme se otestovat náš potisk na různých dodavatelích textilu. Avšak vlastní výroba textilu byla jediná možná cesta. S tím spojené, přišly nové techniky. Vše od A-Z co se týče produktu.

Mezitím také vznikl finální název projektu. Underdog. Proč? Co to znamená? Odpovědi najdeš zde. Dále jsme strávili několik desítek hodin nad budováním výstupu nové značky. Také vznikl tento web.

Vize

Nikdy náš plán nebyl přijít a zase odejít. Chceme tu zůstat a vrýt se všem do paměti. Naši vizi pravidelně upravujeme a měníme, tak abychom se nerozcházeli s realitou. Nicméně nás čeká dlouhá cesta, tak jak už to u underdoga bývá.

2024

Pro rok 2024 chceme primárně vzniknout. Chceme o sobě dát vědět, chceme začít tvořit naplno a setrvat v tom. Chceme ukázat čeho jsme schopni a že český streetwear ještě nepatří do koše. Obhájit si kvalitu a vysvětlit co vlastně náš projekt je. Chceme vytvořit příběh pravého underdoga.

2025 +

I pro naše dlouhodobé cíle je na prvním místě komunita. Dále určitě chceme tvořit zajímavý a neobvyklý kontent, kolaborace a pop up eventy. Chceme podporovat umělce nebo i běžné lidi kterým zrovna nepřálo. Také chceme dávat možnost stát se z outsidera, underdogem.

A náš nejvyšší goal je podílet se na vzniku nového českého výrobce kvalitního textilu. Obnovit infrastrukturu texlenu a oprášit jméno České republiky v tomto odvětví.